Dijital Avclkla Milyon Dolar Kazanmak Mmkn

Hacker Santiago Lopez gvenlik aklarn ortaya kararak bir milyon dolar kazand. Peki, herkes bu ii yapabilir mi?

Buenos Aires'te yaayan 19 yandaki Santiago Lopez, 2015'da dnyann nde gelen dl avcl platformu HackerOne'a katlm ve 2016'da burada elde ettii ilk dlden 50 dolar kazanmt. Gl ekilde kendini gelitiren Lopez, imdi HackerOne'da bir milyon dolardan fazla dl kazanan ilk kii oldu.

Kresel bilgi gvenlii kuruluu ESET'e gre, Arjantinli gencin hikayesi, artk kod zerinde gvenlik aklar aramann krl bir yol olduuna iaret ediyor. Santiago Lopez, "almalarmn tanndn ve onlara deer verildiini grmek benim iin inanlmaz derecede gurur verici. Bu baar yalnzca maddi anlamda deil, kurulularn ve insanlarn bilgilerinin eskisinden daha gvende olduunu temsil etmesi asndan da inanlmaz bir ey," diye konutu.

Try to hack

Tamamen kendi kendini eittiini dile getiren gen, HackerOne'a katldktan sonra 'try_to_hack' takma adn alm ve siteleraras sahtecilie (Cross-Site Request Forgery) neden olabilecek bir yazlm an bularak 50 dolarlk ilk para dln almt.

19 yandaki "beyaz apkal hacker" Santiago Lopez, bugne kadar Verizon, Twitter ve WordPress gibi firmalarn salad hizmetlerdeki 1,670'ten fazla kod an ortaya kard. Yapt i ilk bata yalnzca okul sonras bir ura iken, zamanla bir gencin gnde 6-7 saatini alan ve Buenos Aires'teki sradan bir yazlm mhendisinden ok daha fazla para kazandran bir i haline geldi.
Nicelie odaklanyorum
Lopez, "Gvenlik aklar (bug) ararken beni en ok ilgilendiren ey, ksa sre ierisinde olabildiince ok gvenlik a bulmak ve bunlardan iyi dller kazanmak. Niteliin nicelikten nemli grldn biliyorum, fakat beni ilgilendiren ey, bulduum gvenlik a says" bilgisini paylat. Lopez, bu nemli kilometre tana ulatktan sonra, sektrde iyi tannan Mark Litchfield'n milyon dolarlk dl avcl ekibine dahil oldu. Litchfield, 2016'da toplam 500 bin dolar dl kazanarak Lopez'e kyasla daha erken ne kmt.
ok cmert bir yl
HackerOne, Lopez'in becerilerini aklamasnn yan sra 2019 Hacker Raporu'nu da yaynlad. irketler ve beyaz apkal hackerlar arasnda bir arac grevi gren platform, beyaz apkal hackerlarn sadece 2018'de 19 milyon dolarn zerinde dl kazandn ve bunun da nceki be ylda HackerOne yeleri tarafndan kazanlan toplam 24 milyon dolara neredeyse edeer olduunu belirtiyor.
HackerOne

Gerekten de, giderek daha fazla insan bu toplulua katlyor. HackerOne yelerinin says 300 bine ulat ve bu, bir yl nceki saynn neredeyse iki kat. Yalnzca ABD ve Hindistan'daki dl avclar, yelerin neredeyse te birini oluturuyor. Her 10 HackerOne yesinden dokuzu 35 yandan kk ve her iki kiiden biri 18-24 ya aralnda. Tpk Lopez gibi ou (%81) kendi kendini eitmiken, sadece yzde 6's hack konusunda resmi bir renim veya sertifika program tamamlam.