Microsoft, Windows 7 Kullanclarn Uyaracak

Microsoft, Windows 7 kullanan kullanclarna gncelleme zamannn geldiini hatrlatmak iin dmeye bast

Windows 7 iin sunulan destek sresinin sona ermesine 10 ay kadar bir sre var ve Microsoft'un eski iletim sistemi iin verdii destek, 14 Ocak 2020'de sona erecek. Grne gre Microsoft ise Windows 7'den vazgemeyen kullanclarnn bu durumun farknda olmalar iin elinden geleni yapyor olacak.

Microsoft, getiimiz gn yapt duyurusunda on yl deviren iletim sistemini kullanmaya devam eden kullanclara yaklaan deiiklii haber vermek iin bildirim gnderileceini belirtti.

Naizane bir hatrlatma" olarak anlan bu uygulama, kullanclara Windows 7'nin destek sresinin sona ermek zere olduunu iinde olduumuz yl boyunca birden ok sefer hatrlatacak ancak kullanclar dilerlerse sz konusu bildirimi bir daha grmemeyi tercih edebilecek. Microsoft'un bu uygulama ile kullanclarn sahip olduu iletim sisteminin Ocak 2020itibariyle gncelleme almayacann farknda olmalarn salamalarn amalad ak.

Elbette ki iletmeler, farkl seeneklere sahip. Toplu lisans sahibi irketler ve Microsoft 365 i planlarna ye iyerleri, Microsoft'tan ESU (Uzatlm Gvenlik Gncellemeleri) almak iin deme yapabilecek. Bu uzatlm gvenlik destei yl srecek ve her yl iin denmesi gereken cret katlanarak artacak. Bu gncellemeler, standart kullanclar iin sunulmayacak.

Bu gelime ou kii iin Microsoft'un kullanclarn Windows 7 kullanmaya devam etmelerinden ilk alkoyma giriimini hatrlatabilir: Yazlm devi, 2015 ve 2016 yllarnda da "Windows 10'u Aln" (GWX)uygulamasn yaynlayarak kullanclarnn Windows 10'a cretsiz gncelleme yapmasn salamaya almt. Ancak uygulama sklkla kard bildirimler ile ksa srede kt bir hret kazanmt.

Ancak Microsoft, GWX faciasnn tekrarlanmayaca konusunda gvence veriyor. irketin sunaca bildirimler sadece Windows 7 iin sunulan yazlm desteinin sona erdiini bildiriyor ve kullanclar dilediinde bu bildirimi grmeme seeneine de sahip olacaklar.